Sigarayı bırakmak
Her yıl ülkemizde 100 bin, dünyada ise 4 milyon insan sigaraya bağlı olarak ölüyor. Sigara ülkemizde ölüme sebep verenlerin en başında geliyor. Sigara içme yaşının 11lere indiğini ve liselerde %77 oranında sigara kullanan gençlerimizin olduğunu düşünürsek önlemler almamız gerektiğini görürüz. Dumansız hava sahası projesi;  sigara içenlerin biraz kısıtlanması ve pasif içicilerin gördüğü zararın azaltılması açısından  iyi oldu.

Dilara Koçak’ ın ‘Sigarayı bırakanlar neden kilo alıyor?’ yazısını okudum bir kaç gün önce ve sigara içen okuyucularımız vardır diye paylaşmak istedim. (buradan anneme ve babama sesleniyorum :) ) Sigara içmek başta ağız ve dudak kanseri olmak üzere birçok tümörün kaynağı. Sigara; kanser, yüksek kolesterol düzeyi, koroner arter hastalıkları, solunum bozuklukları ve osteoporoz riskinin artması gibi birçok hasara neden oluyor. Üstelik vücudun detoksifikasyonunu(kendi kendini temizlemesi) ve C vitamini alımını engelliyor. Sigaranın zararları saymakla bitmez en iyisi Dilara Koçak’ ın önerilerine geçelim biz.

Sigarayı bırakmak istiyor ve bunun için hazırlık yapıyorsanız aynı zamanda bir beslenme uzmanından yardım alın. Önce sigarayı bırakırım sonrada aldığım kiloları veririm diye düşünmeyin diyor Dilara Koçak ve devam ediyor genellikle sigarayı bırakanlar en başta birkaç kilo alır. Sİgarayı bırakan erkeklerin %61′ i kadınların ise %51′ i sigarayı bıraktıktan sonra 1-2 kilo almakta, hatta%23′ ü de kilo vemektedir. Siz neden bu gruba dahil olmayasınız ;)

- Sigarayı birçok insan yemeğini bitirince içer bu yemek bitiş sinyali gibidir. Sigara içerken doyunca sigarasını yakaerken bırakınca iş değişir sigara yakamamak için yemeğe devam eder. Bu durumda yemek bitiş sinyalinizi değiştirip diş fırçalamak ya da naneli şeker kullanmak yapabilirsiniz.

-  Sigaradaki nikotin metabolizma hızını arttırdığı için aynı ölçülerde yeseniz de kilo alabilirsiniz. Bu nedenle önce beslenme uzmanıyla görüşüp ardından düzenli egzersiz yapmaya başlamalısınız.

- Kan şekeriniz düşebilir ve canınız tatlı isteyebilir. Bunu önlemek için şekersiz sakız çiğneyin ya da taze sıkılmış meyve suyu tüketin. Fakat bir çay bardağı meyve suyunda 45- 50 kalori olduğunu düşünürsek maden suyu ile karıştırıp içmek daha yararlı olacak. Kesinlikle tatlı ve çikolataya dadanmayın ama kendinizi ödüllendirmek için ara sıra yiyebilirsiniz.

- Sigaranın boşluğunu doldurmak için sürekli kuruyemiş ya da avuç avuç çekirdek tüketmeyin. Bunların yerine ara öğün olarak salatalık, havuç, domates ve meyve gibi yağ içermeyen düşük kalorili besinleri tercih edin. Salata yapıp; yağsız sos, yoğurt ve limonla tüketebilirsiniz.

- Kafeinli içecekleri çoğaltmayın. Sigarayı bırakmanın etkisiyle daha sinirli olabileceğiniz için kafein huzursuzluğunuzu daha da arttıracaktır.

Dilara Koçak’ ın önerileri bunlar. Sizleri bilgilendirmesi bizden, uygulaması sizden…

Related Posts with Thumbnails
yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

Yorum Yapın


*
Guvenlik Sorusu
Lutfen ustteki resimdeki islemin sonucunu asagidaki kutucuga yaziniz.


Twitter
twitter
Arama
Destek