zamanı durduran saat yılmaz büyükerşen

Cemalettin Taşçı’nın Zamanı Durduran Saat kitabı Yılmaz Büyükerşen’i anlatıyor. Söyleşi tarzında ele alınan kitap Doğan Yayınevinden çıkmış. Kitabın arka kapağında şöyle yazıyor:

“Siyah Kuğu adlı kitabında N. N. Taleb, Poincaré fotoğrafının altına, ‘Nasıl yaptılarsa, bu tür düşünürlerin imalatını durdurdular’ diye yazmıştı, hayıflandığı apaçık belli olacak şekilde. Türkiye’de benzer bir resimaltını, belki ufak bir rötuşla, hak eden nadir insanlardan biri herhalde Yılmaz Büyükerşen’dir.
Nasıl yaptılarsa, Türkiye’de Büyükerşen türünden eylem adamlarının imalatını durdurdular.

Bu kitap, küçücük bir bozkır şehrinde, şehrin ölçüleriyle orantısız hayaller biriktirerek büyüyen, sonra da o devasa hayalleri birer birer hayata geçiren yılmaz bir adamın, kendi ağzından hikâyesidir. Bu hikâyeyi okurken, imalatı çoktan durdurulmuş insanlardan birinin nasıl büyüdüğüne adım adım tanıklık edeceksiniz. Bozkırın ortasında önce imrenilecek bir üniversitenin, dev bir açıköğretim sisteminin yaratılmasına, Türkiye’de ‘yapılamaz’ denilen işlere soyunma maceralarına, sonra da imrenilen bir şehrin inşasını sağlayan hayal gücüne, kararlılığa, gözü karalığa şahit olmakla kalmayacak, aynı zamanda yakın tarihin pek bilinmeyen birçok olayını da öğreneceksiniz.”

Bildiğiniz üzere Eskişehir’de yaşıyorum, Yılmaz Büyükerşen’e sevgimiz ve saygımız sonsuzdur. Hoş Eskişehir’de yaşamasam da ufacık bir şehirde harikalar yaratan bir belediye başkanına hayranlık duyardım. Bu sebeple  Yılmaz Büyükerşen hakkında bilmediklerimi, Eskişehir hakkında bilmediklerimi ve ilerideki projelerinin neler olacağını öğrenmek için bu kitabı okuyacağım.

10 sene önce ilk kez Eskişehir’e geldiğimde köhne bir şehir merkezi, kokan bir Porsuk nehri ve gecekondusu bol bir şehir kaldı aklımda. Üniversiteyi okumak için 4 yıl önce geldiğimde ise gözlerime inanamamıştım. Nereye geldim ben dedim, şaşkınlığımı gizleyemedim. Önümden geçen bir tramvay (son derece modern ve yeni), o kokan Porsuk nehri yerinde yeller esiyor Porsuk adeta Venedik gibi içinden kayıkların, botların geçtiği bir nehir olmuş, çevre düzenlemesi deseniz ona keza her yer çiçek bahçesi gibi… Sadece şehri geliştirmedi Büyükerşen; Eskişehir halkının kültürel açıdan da gelişmesine çok büyük katkı sağladı. Eskişehir halkı tiyatrodan operadan çıkmıyor artık. Öyleki biz operaya gidebilmek için bilet bulamıyoruz düşünün… Bu kadar minik bir Anadolu kentinde böylesine çağdaş bir yaşamı bize sunduğu için Yılmaz Büyükerşen’e çok çok teşekkür ederiz.

Related Posts with Thumbnails
yükleniyor Raporunuz gönderiliyor , lütfen bekleyiniz .

“Yılmaz Büyükerşen Zamanı Durduran Saat” Yazısına 1 Yorum Yapılmış

Yorum Yapın


*
Guvenlik Sorusu
Lutfen ustteki resimdeki islemin sonucunu asagidaki kutucuga yaziniz.


Twitter
twitter
Arama
Destek